Vzhůru do CSS3 – recenze

Martin Michálek je zkušený „frontenďák“, kterého sleduji na jeho Twitteru a je ho vidět i na srazech Frontendisti.cz. Jeho nový e-book „Vzhůru do CSS3“ poskytuje přehled nástrojů pro moderního kodéra včetně přehledu nových vlastností v CSS.

Celý příspěvek

Zkušenosti s g-hosting.cz

Je to více jak rok, co jsem psal o zkušenostech s hostingem u společnosti Hexageek. Nyní mám opět špatnou zkušenost s hostingem, tentokrát od společnosti Gransy s.r.o.: g-hosting. Tato společnost mimo jiné provozuje ještě hosting pod station.cz a klenot.cz.

Celý příspěvek

Moje oblíbené pluginy ve WordPressu III.

Tímto příspěvkem navazuji na první a druhý díl oblíbených pluginů ve WordPressu. Jelikož na scénu přichází neustále nové pluginy a WordPress používám na velkém množství projektů, objevuji další a další pluginy, které jsou praktické a užitečné.

Pokud jste zde neobjevili váš oblíbený plugin, budu rád, když se o něj podělíte v komentáři pod článkem.

Celý příspěvek

WordCamp Praha 2014 – WordPress konference pro uživatele i profesionály

22. 2. 2014 se v Praze konal historicky první WordCamp v České republice. Jak je z titulku patrné, jedná se o WordPress konferenci, která má i oficiální podporu z centrály WordCampu v USA. U české komunity nesmím zapomenout ještě na Facebook skupinu WordPress meetup ČR, kam se může každý se zájmem o pravidelné setkání přidat.

Celý příspěvek

Jak zobrazit návštěvnost webu pomocí Google Analytics přímo ve WordPressu

Google Analytics je velmi oblíbený nástroj pro měření návštěvnosti webu. Má opravdu rozsáhlé nastavení a můžete v něm zjišťovat velký počet různých věcí. Pro integraci měřícího kódu používám plugin Google Analytics for WordPress od známého autora Joost de Valk. Dalším pluginem snadno zobrazím statistiky návštěvnosti přímo na nástěnce v administraci WordPressu.

Celý příspěvek

Pluginy pro líné načítání obrázků ve WordPressu

Líné načítání obrázků (tzv. lazy loading) je technika pro zrychlení načítání webových stránek uživateli. Rychlé načítání stránky je důležité především z hlediska uživatelského prožitku. Uživatelé prostě neradi čekají na načtení stránky a pokud načítání trvá neobvykle dlouho, mohou odejít jinam (třeba ke konkurenci).

Celý příspěvek

Zkušenosti s Hexageek

Téměř před rokem jsem psal příspěvek o hostingu Lethost a mých zkušenostech. Po tomto hostingu jsem zvolil Hexageek, kde jsem měl již předtím registrováno několik domén.

Domény

Hexageek nabízí registraci mnoha koncovek domén za nízkou cenu. Říkal jsem si, proč to nevyzkoušet. Domén jsem u nich měl několik (.cz, .sk atd.). První, co mě zarazilo, je, že po registraci domény je jako majitel uveden jejich kontakt a ne vy. Jde to samozřejmě změnit v administraci, ale tento postup nechápu. Dále se v administraci nedá editovat hodnota TTL. Prý se to chystá v nové verzi administrace, kterou vyvíjejí už asi půl století.

Celý příspěvek

DNS Prefetching, Prerender – předběžné načítání v HTML

DNS Prefetching (předběžné načítání)

DNS Prefetching je způsob, jak oznámit prohlížeči, aby vyřešil požadavky na DNS a uložil si je do cache pro pozdější použití.

Pokud si prohlížíte libovolnou stránku a kliknete na odkaz, který vede na jinou doménu, prohlížeč musí nejdříve přeložit název této domény na IP adresu. To zabere určitý čas, čemuž se lze vyhnout pomocí přednačtení.

Celý příspěvek

Asynchronní a odložené zpracování JavaScriptu – atributy async a defer

Zpracování JavaScriptu na stránce je jedna z nejčastějších „brzd“ vykreslování stránky. Proces funguje tak, že prohlížeč zpracovává kód stránky shora dolů. Když narazí na značku <script>, prohlížeč zastaví vykreslování, stáhne externí soubor (je-li definován atributem src) a JavaScript zpracuje.

Celý příspěvek