Hamburk – ostrov Sylt – projekt Comenius

Účastnil jsem se projektu Comenius, jehož součástí byl i pobyt v Německu. Týden v přístavním městě Hamburk a týden na ostrově Sylt, to znamenalo mnoho zážitků. Německo mě velmi překvapilo a určitě do života nadchnulo.

Projekt Comenius

Týden před tím se mi paní třídní učitelka oznámila zajímavou nabídku. Zarazila mě tím a nějakou hodinu jsem váhal. Zeptala se mě totiž, jestli nechci na 14 dní jet do Hamburku, kde by se bylo týden a zbylé dny na ostrově Sylt. To vše letecky a vše hradí projekt Comenius. V tu chvíli jsem nevěděl, ale nakonec mě maminka a Michalka přesvědčila, že to určitě bude stát za to.

Hamburk

První dojmy

Odlétali jsme z Prahy. Hamburk je o trochu větší než Praha. Jeho síť naší obdoby metra je však mnohem větší. Může za to také asi to, že tam nejezdí tramvaje. Celé město je však moderní a nádherné. Je to střet všech kultur světa.

Fotbalová horečka

První týden jsme bydleli v malém, ale krásném hotelu. Nachází se ve velké části města a přístup čímkoliv je tam výborný. V době, kdy jsme tam byli, právě začínalo fotbalové mistrovství světa 2006. Den před zahájením jsme jeli rychlovlakem do Berlína. Na naše poměry jel vlak úctyhodnou rychlostí 228 km/h. Berlín je moderní město a nadcházejícím mistrovstvím se vše chystalo. Žasl jsem také nad nově otevřeném hlavním nádraží, kam jsme přijeli. Bylo otevřeno snad před týdnem před naším příjezdem. Vícepatrová moderní budova z oceli a skla na zelené louce. Překvapila mne i americká ambasáda obstoupená vojáky se samopaly.

Na žádný stadion jsme se sice nedostali, ale fotbalové zahájení jsme prožili v Hamburku u velkoplošné obrazovky. Atmosféra byla vynikající, na tribunách sedělo a stálo asi 50 000 lidí. I když hráli exotické státy a střetávali se tam jiné národy, každý byl v dobré náladě a násilí, jako je někdy u nás na fotbale, se tam prostě nevidí.

Zajímavá byla také projížďka menší lodí po Labi. Obrovské doky na lodě jsou fascinující. Vidět přístav v akci, kdy se různý náklad nakládá, třídí, kontroluje, to je zážitek.

Ostrov Sylt

3 hodiny z Hamburku

Sylt se nachází u Severního moře u hranice s Dánskem. Z Hamburku tam jezdí pravidelně co hodinu přímý vlak. Cesta je pohodlná, v druhé třídě jsou standartně výstupny na sluchátka a moderní sedadla.

My jsme byli ubytovaní v ubytovně Puan Klent. Je na samotě a u ní stojí velký vysílač. Celý ostrov je prý chráněný. To potvrzovaly i chlupaté exotické housenky, zajíci pobýhající na fotbalovém hřišti a různí ptáci. U ubytovny je ostrov široký sotva 500 metrů. Moře je z obou stran. Na té bližší však bylo na dně bahno, kde bylo plno krabů a voda při odlivu ustoupila několik stovek metrů. Na druhé straně ostrova byla nádherná písečná pláž. Moře tam však bylo o hodně studenější a jednou jsme tam potkali i medůzy.

Převážná většina turistů na ostrově jsou bohatí starší lidé. Ve městečkách byly věci nepatrně dražší, s tím se však dalo počítat. Ale to, že voda na bližší straně ubytovny bude tak teplá jako v Chorvatsku, to jsem nečekal.

Hamburk, cesta zpět

Z ostrova jsme se po týdnu opět vrátili a z Hamburku jsme odlétali do Prahy. Součástí projektu bylo i vytvářet 3 jazyčný slovník „Vocable trainer“. Této možnosti jsem určitě nelitoval. Potkal jsem tam mnoho nových zážitků a věcí, které za to stojí. Někdy bych se tam rád vrátil.

1 komentář u “Hamburk – ostrov Sylt – projekt Comenius

  1. Jo Hamburk to je mesto, ktere nikdy neomrzi kazdy den je zde neco objevit noveho. A jak bylo zmineno pristav v Hamburku to je opravdu zazitek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>