Pěstování rodu Cephalotus – láčkovice

Popis

Láčkovice australská je rostlinou velice atraktivní a vyhledávanou, kterou nelze doporučit úplným začátečníkům. Roste většinou v ne příliš velkých pozemních trsech, kde lapá kořist do svých pastí, které jsou velké pouze několik cm. Tyto pasti vytváří rostlina nejvíce od jara do podzimu. Pasti bývají zelené až rudé a sama rostlina není moc velkého vzrůstu (10 – 20 cm). Vzhledem připomíná láčkovku, ale její láčky rostou volně a netvoří jeden celek. Její potravu představují především po zemi lezoucí malí živočichové, např. mravenci. Na květním stvolu vyrůstá mnoho bílých květů, které jsou cizosprašné.

Cephalotus follicularis

Výskyt

Tato rostlina se vyskytuje na jihozápadním pobřeží Austrálie ve státě Západní Austrálie, kde osídluje poměrně úzký pás od moře, a je zdejším endemitem. V této oblasti jsou časté mlhy. Přímořské podnebí jí zaručuje dostatek vlhkosti a také optimální teploty. Roste na stále vlhkých nebo někdy dokonce zaplavených kyselých půdách. Místní teploty většinou neklesají pod 5 °C.

Pěstování

Láčkovice nemá ráda příliš vysoké teploty a pro svůj růst potřebuje spíše chladnější prostředí. Hodí se do okenních vitrín, ale také do prosvětlených a chladnějších skleníků. Já ji pěstuji ve zcela uzavřené plastové nádobě umístěnou na jižním okně, kde má dostatek světla a slunce na ni svítí skoro půl dne.

Substrát

Rostlina roste dobře v čisté vláknité rašelině. Neuškodí ani příměs křemičitého písku nebo perlitu v poměru až 1 : 1. Pěstování je možné i jen v rašeliníku, který je i jinak vhodný na povrch substrátu, kde udržuje vlhkost. Na dně nádoby je vhodné dát také drenáž, pro kterou se hodí keramzit.

Cephalotus follicularis

Osvětlení

Polostín pro tuto rostlinu bude nejlepší volbou. Vhodná je i trocha slunce z rána nebo odpoledne. Plně osluněné stanovisko nemá láčkovice moc ráda, i když dle mých zkušeností si na to může bez problémů zvyknout. Na míře osvětlení závisí i míra vybarvení pastí. Ovšem i při polostínu je vybarvení téměř maximální. Umělé osvětlení láčkovici nevadí a může být pod ním trvale pěstována.

Teplota

Ideální teplota by se měla pohybovat kolem 17 – 25 °C s nočními poklesy okolo 12 °C. Láčkovice neprodělává období klidu a v při nižších teplotách vytváří nemasožravé listy a zpomalí růst. Příliš vysoké teploty nesnáší dlouhodobě dobře.

Zálivka

Přemokřený substrát většinou vede k záhubě této krásné rostliny, která má citlivý kořenový systém. Dobrým základem je dostatečná drenáž. Substrát udržujeme vlhký a nesmí nikdy vyschnout. Láčkovice může zejména v létě stát i trvale ve vodě. Nejlépe to ovšem snáší dospělé rostliny.

Cephalotus follicularis

Vlhkost

Láčkovice vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a to okolo 80 %. Může si však zvyknout i na nižší vlhkost. V létě snese i mlžení, ne ale v plném poledním slunci.

Přesazování

Volíme dostatečně velké květináče a při přesazování musíme dávat pozor na citlivé kořeny, abychom je nepoškodili. Není vhodné častné přesazování, láčkovici stačí v intervalu 2 – 5 let.

Množení

Vegetativně lze láčkovici množit dělením oddenků nebo odnoží s vlastními růžicemi. Na vlhký rašeliník můžeme také položit odtrženou past nebo list, kde za pár týdnů až měsíců zakoření. Získání dospělé rostliny trvá přibližně 2 roky. Nejlépe je provádět dělení nebo řízkování na jaře. Láčkovice se semeny téměř nemnoží, neboť je to obtížné.

>> Fotogalerie rodu Cephalotus (láčkovice)

5 komentářů u “Pěstování rodu Cephalotus – láčkovice

  1. Kamarad dostal nekolik desitek kusu. Pokud jste z okoli jizni moravy, mohu vam sehnat male rostlinky, sam jsem jich dostal nedavno pet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>