Naučte se komponovat kreativně – názor

V knihkupectví mne zaujala kniha Naučte se komponovat kreativně od vydavatele Zoner Press. Jejími autory je celkem 25 českých fotografů. Kniha je pěkně zpracovaná a podává informace o kompozici a autoři radí, jak dosáhnout dobrého výsledku. Stojí tedy za koupi?

Dojem z knihy

Knihu Naučte se komponovat kreativně vydalo české poměrně nedávno známé vydavatelství Zoner Press. Zpracování knihy je velmi dobré, ostatně jako všechny ostatní knihy tohoto vydavatelství. Po prvním prolistování si všimnete hned krásných obrázků a dobré skladby textu. Mě osobně hned zaujala.

Obsah knihy

Tato kniha nemá jediného autora, ale jsou jimi 25 významných českých fotografů. Na jednoho fotografa je věnováno přibližně 4 – 6 stran. U autora je vždy odstavec s jeho údaji o životě. Následuje text, ve kterém nám autor říká o svém postavení ke kompozici.

Každý autor má své zaměření fotografie, a tak tu najdeme zaměření na přírodu, portréty, architekturu, abstrakci, sport a makro.

Kompozice

Přístup každého autora ke kompozici je rozdílný. Jedno však mají téměř společné. Každý autor nepopírá základy kompozice. Neměli bychom se ale řídit plně těmito pravidly. Je to přece jen teorie. Můžeme se ji naučit, ale i přesto nemusí být fotografie vůbec pěkná. Je důležité fotit a fotit a získávat vlastní zkušenosti. Jedině tak poznáme, jaká kompozice je vhodná.

Řídit se kompozičními pravidly se nemusíme. Myslím, že každý by si s tím neměl dělat hlavu. Je dobré si něco přečíst o zlatém řezu atd. Kolikrát jsem už ale viděl fotografii, která tohle postrádala, ale byla daleko kvalitnější než kompozičně správná stejná fotografie.

Můj názor

Celkově se mi texty i fotografie v knize velmi líbily. Vše je napsáno moderním způsobem a velmi čtivě. Po jejím přečtení bych ji však nekoupil. I když fotografie budou stále obdivuhodné, z textů se nedozvím tolik informací, které bych nějak využil. 324 Kč bych za ni teda nedal. Využil jsem služeb místní vědecké knihovny a zapůjčil jsem si ji. Doporučuji toto i Vám. Její koupí ale nic určitě nezkazíte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>