Evidence rostlin

V knihovně se evidují knihy, v obchodech zboží a nejinak by tomu mělo být i jinde. Proč ale evidovat právě rostliny? Taková evidence není zase tak špatná věc, protože lidská paměť nefunguje vždy na 100% a do evidence si můžeme zapsat libovolný počet údajů, které považujeme za důležité. Jakákoliv sbírka je totiž cenná, když její části můžeme spolehlivě určit. A na evidenci rostlin si pak vzpomeneme až v okamžiku, kdy jsme zdroj rostliny zapomněli nebo když k nám přišla sbírka, jejíž autor si evidenci nevedl.

Evidence rostlin je poměrně jednoduchá věc a zvládne si ji vytvořit každý, který alespoň trochu ovládá počítač. Pro evidenci je vhodný tabulkový procesor, který jednotlivá data bere jako databázi. Může to být např. dobře známý Microsoft Excel nebo OpenOffice.org, který je zdarma.

Evidence rostlin

Co vše v evidenci mít?

Pokud vycházím z mé vlastní evidence rostlin, tak za důležité údaje považuji:

  • latinský název rostliny
  • původ rostliny (od koho jsme ji získali)
  • datum pořízení

V mé evidenci se ještě můžete setkat s lokalizací rostliny a identifikátorem. U lokalizace rostliny vždy píši místo, ze kterého je rostlina. Tento údaj se také může psát rovnou v názvu. Identifikátor jsem zavedl později ve sbírce. Někdo například označuje dvě rostliny téhož druhu číslem, ale identifikátor řeší tento problém tím, že každá rostlina má své unikátní číslo, podle kterého ji zpětně poznám. Před číslem v identifikátoru se nachází ještě písmeno, které značí rod rostliny.

Původ rostliny nám velice pomůže v tom případě, kdy se zjistí, že rostlina je např. jiného druhu, než za který ji máme označen. V tom případě pak jednoduše dohledáme tuto rostlinu.

Na štítek samotné rostliny pak píšu latinský název rostliny a identifikátor. Pokud mi nějaká rostlina uhyne, nemažu ji hned z evidence rostlin, ale dám ji na konec seznamu a jednoduchou čárou ji přeškrtnu. To se může stát užitečné v tu dobu, kdy chcete zpětně zjistit, jaké rostliny Vám uhynuly nebo které jste již pěstovaly, ale neúspěšně.

Evidence rostlin

V dalších sloupcích můžete mít také údaje jako český název atd., i když ty nepovažuji za tak důležité. Hodit se jistě bude někdy i poznámka. Pro malou ukázku předkládám zmenšené části mé evidence rostlin, viz. obrázky.

Tipy

První řádek je dobré mít vždy na očích tak, aby při rolování v seznamu jsme si nespletli sloupec, do kterého zapisujeme. V tabulkovém procesoru označíme celý druhý řádek (kliknutím na číslo 2). V menu Okno zvolíme Ukovit. Od této chvíle se nám již první řádek bude zobrazovat stále nahoře. Dobré je také připomenout zálohování této evidence, protože vždy ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme, nám ji může někdo vymazat nebo selže technika. Doporučuji ji proto občas vytisknout na papír a uschovat.

1 komentář u “Evidence rostlin

  1. Dobrý den! Potřebovala bych zjistit druh jedné rostliny jedná se o cizokrajnou rostlinu . Má halucinogenní účinky a našla jsem ji u mojí tchýni . Můžete mi prosím poradit kde by se dalo zjistit o jaký druh jde ? Žijí momentálně na Slovensku ale nikdo takýto toxikologických test nedeľa .je v sušeném stavu a vypadá to přibližně na durman, rulík má to květ naoranzovely a bodlinky na půl černé . Můžete mi prosím poradit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>