Rok 2014 – jaký byl a jaký bude rok 2015

Toto je můj první report uplynulého roku, který jsem se odhodlal napsat. Chtěl bych v něm shrnout, co se mi povedlo a naopak nepovedlo. Dále bych chtěl napsat, co chystám a chci podniknout v následujícím roce.

Rok 2014

Podnikání

Rok 2014 byl první celý rok, kdy jsem na volné noze. Z hlediska příjmů jsem velmi spokojený. Podařilo se mi s malými výkyvy zajistit celkem pravidelný příjem.

V průběhu roku jsem se v Matosoftu začal více věnovat tvoření kompletních webových stránek postavených na redakčním systému WordPress. Klientům tedy zajistím kompletní servis začínající u analýzy projektu, grafickém návrhu, kódování a zprovoznění webu s následnou propagací a udržováním webu (poskytuji jim také pravidelné bezpečnostní aktualizace). Toto zaměření mi vyhovuje, jelikož mě to baví více než jednorázové opravy špatně nakódovaných a zakoupených šablon.

Kromě webů s WordPressem také rozvíjím systém pro e-shopy na míru. I když to není to hlavní, na co se zaměřuji, hodně mě baví vymýšlení nových funkcí a jejich programování. E-shopy postavené na tomto systému nabízím formou pronájmu a v příštím roce bych chtěl realizovat alespoň několik zakázek.

Systém pro e-shopy na míru vznikl původně s vytvořením Korálkového Eshopu, který provozuji společně s mou přítelkyní. Ta se tomuto e-shopu začala v polovině roku naplno věnovat, což přineslo zvýšení objednávek. Míša začala o naše zákazníky více pečovat – od zasílání malého dárku ke každé objednávce po telefonické spojení několik dní po doručení objednávky. Od Heureky jsme také dostali certifikát Ověřeno zákazníky. V e-shopu jsme zkusili nový sortiment – stojánky na šperky. Ty se před Vánoci úplně všechny vyprodaly, což nás příjemně překvapilo. Na další rok budeme muset nachystat pořádnou zásobu. I přes to všechno je zisk z e-shopu poměrně nízký a do dalšího roku jsme si dali dohodu, že počet objednávek zvýšíme, jinak budeme přemýšlet o prodeji tohoto e-shopu.

Míša se také začala vzdělávat v oblasti internetového marketingu, konkrétně placené reklamy ve vyhledávačích. Zatím se pohybuje v Skliku od Seznamu a začíná s reklamou na Facebooku. Právě placená reklama v Skliku nám přinesla v druhé polovině roku nejvíce objednávek v e-shopu. Na začátku nového roku vyzkoušíme reklamu na e-shop na Facebooku a budeme mít tak možnost porovnat jednotlivé reklamní systémy.

Osobní život

Veverka v St. James's Park v LondýněV tomto roce jsme zase po čase vyjeli na dovolenou k moři, konkrétně na tři týdny do Chorvatska. Maximálně jsme si to užili. Každý druhý den jsem chodil běhat kolem pobřeží a poté jsem vždy skočil do moře na úplně prázdné pláži. Dopoledne jsem normálně pracoval a odpoledne jsme šli na pláž nebo na nějaký výlet. Na konci dovolené jsme strávili den na Plitvických jezerách a poté několik dní u jezera Balaton v Maďarsku. Na podzim jsme ještě podnikli několika denní výlet do Londýna. Oba jsme už v Londýně byli, ale před několika lety. Londýn je úchvatné velkoměsto, které nás nadchlo, hlavně veverky v St. James’s Park.

V roce 2014 jsem se také účastnil mých prvních dvou půl maratonů. Tím prvním byl na jaře půl maraton v Praze. Druhý půl maraton jsem zaběhl v rodné Olomouci. Oba půl maratony byly skvělé a s výslednými časy jsem naplno spokojen, i když jsem si nedával žádné větší cíle. Na podzim jsem ještě zaběhl 10 km závod NightRun v Olomouci.

Půl maraton Praha

Běhání jsem však na konci roku začal flákat a nyní jsem již více než dva měsíce neběhal. To ale musím změnit, jelikož na konci března mě opět čeká půl maraton v Praze. Stejně jsem na tom s posilováním, kdy přes rok jsem cvičil pravidelně, ale pak jsem také přestal.

Jídla z programu Whole30V Chorvatsku jsme si oba přečetli knihu Jídlo na prvním místě, kterou doporučuji přečíst všem. Úplně nám to změnilo pohled na jídlo. Celé září jsme drželi program Whole30, čímž jsme zjistili, že naše tělo je ohromně závislé na sacharidech. Jíst pouze 3 jídla denně byl pro nás velký nezvyk. Hlavně na snídani jsem musel mít velkou porci (většinou dvě vejce a plno zeleniny). Od té doby se dívám na jídlo úplně jinak, ale není lehké dodržet zdravou stravu, když vás obchody bombardují levnými nabídkami nekvalitních potravin a všude se setkáváte s normální (nezdravou) stravou.

Rok 2015

Podnikání

V následujícím roce chci v Matosoftu pokračovat ve vývoji kompletních webů postavených na WordPressu. Chci také zvýšit počet e-shopů na míru a společně s Míšou nabízet klientům reklamu ve vyhledávačích, která se jim vyplatí. Můj čistý zisk z podnikání chci v dalším roce zvýšit alespoň o 10 %.

U Korálkového Eshopu chci zachovat trend zvyšujícího se počtu objednávek, i když to určitě nebude jednoduché.

Chci také změnit design tohoto webu. Je postaven na výchozí šabloně WordPressu a jelikož stavím weby klientům, je tento můj osobní web vzhledově ostuda. Redesign by měl přinést čistý a svěží vzhled se zachováním uspořádání. Dále chci zvětšit frekvenci publikování článků na tomto blogu. V posledních měsících se mi nechtělo vůbec nic psát, i když mě napadají různá zajímavá témata. Můj cíl je napsat minimálně 1 článek do měsíce.

Osobní život

Na únor již máme naplánovaný týden ve Švýcarsku, kde si pár dní zalyžujeme. V průběhu roku bychom pak chtěli znovu do Londýna, láká nás ale také Amsterdam a nebo Krakov.

Plán ohledně běhání a cvičení jsem psal již výše. Následující rok chci chodit běhat a cvičit minimálně 10 měsíců v roce. Čekají mě dva půl maratony (Praha a Olomouc) a 10 km závod RunTour v Olomouci. Došel jsem k tomu, že si nemusím dávat nějaké určité cíle na čas. Jsem spokojený, i když nezaběhnu svůj osobní rekord. Těší mě už jen účast na těchto závodech a fakt, že před několika lety jsem běhání nesnášel. To samé se týká i posilování. Nabušenec ze mě nikdy nebude. Spíše si ale potřebuji protahovat tělo, jelikož dlouhodobé sezení u počítače mu určitě nepomáhá (super článek zde).

Co se týče vzdělávání, snažím se pravidelně číst zajímavé a oborové knihy. Několik jich za rok společně s nesčetným množstvím článků na internetu přečtu. Toto tempo chci určitě zachovat.

V polovině následujícího roku bych se chtěl společně s přítelkyní přestěhovat do „svého“, jelikož nyní bydlíme v pronájmu. Již jsme začali řešit otázku hypotéky, takže stačí dát jen věci do pohybu a pomalu hledat vhodný byt.

A co vy? Jaký byl váš rok 2014? Pro mě to byl určitě ten nejlepší rok. A rok 2015 chci mít ještě lepší!

Další reporty od ostatních

 

Mgr. Tomáš Matonoha

Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.

11 komentářů u “Rok 2014 – jaký byl a jaký bude rok 2015

  1. Pingback: Jaký byl rok 2014 a jaký bude rok 2015? / Františkův Blogísek

  2. Pingback: Faily a úspechy roku 2014 - depi.sk - svet očami Erika Gyepesa

  3. Pingback: Jak se vydařil rok 2014? | DigiNomad.cz

  4. Pingback: Shrnutí roku 2014 - SeoPizza.cz

  5. Inšpirujúce čítanie. Najviac ma zaujala tá časť, kde ste boli na dovolenke riadne si ju užili a stihli pritom aj niečo popracovať. Podobne by som to chcel robiť aj ja že cestovať si a makat online.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>