Zřícenina Baba

Tato zřícenina stojí na okraji ostrohu nad Babskými skalami na levém břehu Vltavy. Leží v přírodní památce Baba, kde jsou předmětem ochrany různé druhy živočichů a rostlin (např. oman německý, koniklec luční český, zlatuška nebo ještěrka zelená).

O původu zříceniny se vedou dosud pochybnosti. Podle jedné z verzí byla v 19. století nově vystavěna v duchu tehdy módního romantismu, podle jiné verze jde o pozůstatek budovy dávného viničního lisu ze 17. století. V té době dal tehdejší majitel vinice postavit lis s letohrádkem. Tato vinice pak byla také označována jako Děkanka nebo Čechorodka.

V polovině 18. století byl letohrádek zpustošen francouzskými a bavorskými vojsky. Až v roce 1858 byl pozůstatek budovy letohrádku při stavbě železnice z Prahy do Podmokel upraven péčí státní dráhy v romantickém duchu v půvabnou dnešní dominantu na ostrohu nad řekou Vltavou.

Od zříceniny Baba je vidět pražské panorama. Naproti letohrádku můžete vidět Císařský ostrov, Tróju a Bohnice. Na pravém boku pak Bubeneč, Hradčany a Vltavu.

Od roku 2006 je zřícenina také osvětlena, takže ji zle spatřit z mnoha míst Prahy. U této dominanty okolí se každoročně nechávají oddávat některé manželské páry.

Doprava

K Babě se dostanete nejlépe MHD od stanice Hradčanská autobusem č. 131 do zastávky U Matěje, kde pěknou procházkou vilovou čtvrtí dorazíte přímo ke zřícenině.

Kolem Baby prochází i červená turistická značka. Po ní můžete jít od zastávky U Matěje až k Babě. Tato turistická stezka vede dále přes Dolní Šárku do Divoké Šárky. Na druhou stranu vede Šáreckým údolím rovněž do Divoké Šárky.

5 komentářů u “Zřícenina Baba

  1. úžasný výhled,úžasná procházka,v okolí skvělé vily z r.1932 a pozdější výtvory.Nádherné pro Pražáky i jejich žáky-tedy-děti nebo návštěvy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>