Omlazení rosnatky kapské

Často se mi stávalo, že po dlouhé a úspěšné době přestala rosit a růst rosnatka Drosera capensis. Až po jedné radě jsem mohl tento problém napravit.

Drosera capensis

Tuto světlomilnou rosnatku snad není třeba nijak představovat. Klasická rosnatka začátečníků, s níž měl zkušenosti snad každý pěstitel masožravých rostlin. Ovšem i ta rostlina začátečníků potřebuje vždy nějakou péči, aby se jí dařilo lépe.

Rosnatku kapskou pěstuji už dlouhá léta. Za tu dobu však vždy za 2 – 4 roky přestala rosit, začaly jí odumírat listy a někde odumřela celá. Nevěděl všam, co s ní je. Měl jsem za to vždy, že problém je v mém nedodržení pěstitelských podmínek, ve kterých se jí daří.

Trik

Tato rosnatka se však musí omladit po nějakém tom pěstitelském roce. Tento trik mi byl prozrazen u návštěvy manželů Rubešů v Praze. Většinou je to ale všeobecně známé, po troše pátraní na to lze narazit.

Vše spočívá v tom, že rosnatka za ty roky proroste svůj květináč svými kořeny. Ty jsou tlusté, vřetenovité a není jich mnoho. A právě když rosnatka začne upadat ze stavu krásně vitálního, je čas ji přesadit a zmladit ji.

Přesazujeme ji klasicky jako ostatní rosnatky ze skupiny světlominých. Když však vyjmeme rostlinu ze substrátu, její dlouhé kořeny jednoduše ustřihneme. Stačí nechat tak 3 cm kořenů u rostliny. Tenké a ještě mladé kořeny se stříhat nemusí, stačí jen ty velké. A to je vlastně vše, pak jen stačí rosnatku zasadit do nového substrátu a po čase se zase dostane do svého vitálního růstu.

Rozmnožení

A že chcete rozmnožit tuto rosnatku? Není nic jednoduššího než zbylé ustřihnuté kořeny nastříhat na 2 cm kousky a položit je na mokrou rašelinu. Ve vysoké vzdušné vlhkosti vyrazí na kořenech během pár týdnů nové rostliny. Já jsem takto dal na živý rašeliník, který se k tomuto také výborně hodí, celý kořen a vyrazily z něj hned 4 rostliny. Když jsou rostliny větší, pomalu je aklimatizujeme na normální pěstební podmínky.

1 komentář u “Omlazení rosnatky kapské

  1. Napadá mě, jestli k tomu nedochází vyčerpáním živin z půdy. Nemůže to být způsobeno tím, že nemá přístup ke hmyzu a tím pádem bere živiny z půdy? Stalo by se toto zestárnutí i u rosnatky, která občas něco „sežere“? :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>