Pěstování rodu Drosera – světlomilné rosnatky

Popis

Nezatahující světlomilné rosnatkyjsou charakteristické tím, že nezastavují svůj růst a při vhodných podmínkách rostou po celý rok. Růžice těchto rosnatek jsou většinou přízemní, i když se najdou i druhy s vystoupavými růžicemi. Na růžicích se nacházejí masožravé listy hustě pokryté lepkavými tentakulemi. Tato skupina zahrnuje mnoho druhů masožravých rostlin, které jsou mezi pěstiteli značně oblíbeny.

Drosera capensis

Výskyt

Světlomilné rosnatky se vyskytují v tropech a subtropech Afriky, Ameriky, Asie a Austrálie. Rostou pouze na trvale nebo nebo sezónně vlhkých půdách. Dlouhodobá sucha je pro většinu druhů zničující a přežívají tyto období pouze pomocí semen. Podnebí v těchto lokalitách je převážně mírné. Při nepříznivých podmínkách rosnatky utlumují růst.

Pěstování

Tyto rosnatky vyžadují především dostatek osvětlení, proto rostou zejména v období jara a léta. Druhy z vyšších nadmořských poloh vyžadují spíše chladnější klima a dobré větrání. Naproti tomu nížinné druhy rostou dobře při vyšší vzdušné vlhkosti a teplejších podmínkách.

Substrát

Světlomilné rosnatky jsou většinou na substrát nenáročný. Pro mnoho druhů je dostačující směs rašeliny s křemičitým pískem v poměru 2 – 1 : 1. Tuto směs nebo rašelinu samotnou je možné kombinovat i s perlitem. Na dno květináče je vhodné dát 2 – 3 cm drenážní vrstvu z keramzitu.

Drosera burkeana

Osvětlení

Již z názvu vyplývá, že tyto rosnatky velmi dobře snáší maximální možné osvětlení. Proto je umisťujeme do různých vitrín a skleníků. Některým druhům je ovšem potřeba dostatečně větrat, jelikož nedostatečná cirkulace vzduchu jim neprospívá. Přes zimu je možné těmto druhům přisvětlovat umělým osvětlením, avšak není to nutné.

Teplota

Optimální teplota pro tuto ekologickou skupinu rosnatek je okolo 15 – 35 °C. Většina druhů preferuje stále teploty, ale specifické druhy vyžadují kolísavé teploty. Při výrazných poklesech teplot rostliny zastaví růst a jsou více náchylné k různým hnilobám.

Zálivka

Květináče mohou stát přes jaro a léto ve vodě (asi 2 – 3 cm). Přes zimu je vhodné zálivku omezit tak, aby byl substrát pouze vlhký, ale přitom nesmí nikdy vyschnout. Obnovení zálivky provedeme opět na jaře, když se prodlužuje denní světlo.

Drosera spathulata

Vlhkost

Vyšší vzdušná vlhkost rostlinám prospívá. Můžeme je pěstovat v různých vitrinách a sklenících. Mnoho druhů si také vystačí s vlhkostí na parapetě. Je dobré také rostlinám větrat.

Přesazování

Rostliny přesazujeme každoročně nebo v jednou za pár let nejlépe na jaře, kdy začínají výrazně vegetovat. Volíme dostatečně velké květináče. Na dno květináče je vhodné dát 2 – 3 cm drenážní vrstvu z keramzitu.

Množení

Rosnatky ochotně kvetou a samosprašné druhy vytvářejí mnoho dobře klíčivých semen. Ty vyséváme na běžný substrát v běžných pokojových teplotách. Semena klíčí za několik dní až týdnů. Po asi měsíci malé semenáčky přepichujeme a sázíme do větších nádob. Tyto rosnatky dobře snáší i častější přesazování.

Můžeme je také množit vegetativním způsobem, kdy kořenový nebo listový řízek umístíme na vlhký substrát. Za pár týdnů z řízku vyraší nové rostlinky.

>> Fotogalerie – Nezatahující světlomilné rosnatky

 

1 komentář u “Pěstování rodu Drosera – světlomilné rosnatky

  1. Dobrý den.

    Koupil jsem semínka rosnatky Drosera Spathulata a složení půdy jsem dodržel jak bylo uvedeno na obalu. Semínka jsem nasadil do substrátu, zalévám ho každý 2 – 3 den ale nemám je schována pod nějakým igelitovým pytlíkem ani je nemám ničím přikryté. Květináč se semínky je daný u okna kde dopadá světlo, teplota je kolem 23 – 25 stupňů Celsia ale ani po 3 měsících není vidět že by nějaké semínko vyklíčilo nebo začalo vyrůstat ze substrátu. Semínka jsem nasypal do substrátu a nezasypal jak je uvedeno v návodu na obalu. Vodu používám dešt’ovku. Jak by se semínka snesla s destilovanou vodu netuším. Snad by ji přijala.
    Porad’te mně prosím jak tomu růstu pomoci aby semínka vyklíčila případně jak často zalévat.

    Děkuji za radu. Jiří Strnka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>