Dobrý večer ve správný čas

Víte, od jaké hodiny se má říkat dobrý večer? Nebo až se setmí si myslíte? Jste na omylu.

„Dobrý večer“ řekl

Jenže kdy to řekl? V 17 hodin, 18 nebo 19? Odkdy se to vlastně má správně říkat? Pro někoho by stačilo logické vysvětlení, že od té doby, když se setmí. Jenže v létě se setmívá až po 21 hodině a v zimě po 16 hodině. To abychom říkali „dobrý večer“ každé roční období jinak.

Nedalo mě to a šel jsem hledat odpověď na tuto otázku k naší paní učitelce češtiny. A věděla.

Klekání

Než Vám prozradím odpověď, napadlo mě, že už jsem toto někde viděl. Ano, když jsem začínal s PHP, jednoduché příklady vždy začínaly s tímto. Pozdravy podle denní doby. A „dobrý večer“ se tam psal od 18 hodin do 22 hodin.

A bylo to správně! „Dobrý večer“ se má vážně říkat od 18 hodin. A proč? Jednoduché. Předci to vždy říkali po době klekání. A klekání bylo vždy v 18 hodin.

2 komentáře u “Dobrý večer ve správný čas

  1. A jéje, češtin ňákej důležitej! Díky za vysvětlení, perfektní, to jsem potřeboval. Tupější lid na mě kouká jak na vola, obzvlášť inženýrky za pokladnou, když zdravím už od 18té hodiny dobrý večer (obzvlášť v zimním období)! A já byl vždy vnitřně přesvědčen, že nedělám chybu.. Opět jsem se přesvědčil, že blbosti není radno vzdorovat :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>