Liberec 2007 – Darwiniana

Jarní setkání Darwniany proběhlo 21. 4. 2007 v botanické zahradě v Liberci. Atraktivita byla zaručena zdejší sbírkou masožravých rostlin pod vedením pana ředitele Miloslava Studničky.

Liberec

Jako místo jarního setkání společnosti masožravých rostlin a jiných botanický kuriozit Darwiniany byl vybrán Liberec. Ve zdejší botanické zahradě je rozsáhlá sbírka masožravých rostlin. Ředitelem zdejší BZ je pan Miloslav Studnička. Zkušený masožravkář, od kterého pochází dvě „bible“ masožravých rostlin.

Cesta do Liberce není zrovna krátká, takže z Olomouce jsem vyjížděl v 5.15 společně s Radkem Kastnerem, Fandou Malým, Martinem Faměrou a Jardou Rajsnerem, kterého jsme nabrali po cestě.

Vodopád mrtvého muže

Sraz u BZ byl v 10.00. U vchodu dostala většina cedulky se svým jménem pro lepší poznání kolegů. V 10.15 začala první přednáška z Brazílie, která měla název Vodopád mrtvého muže. Proč mrtvého muže, to nám pan Studnička vysvětlil ze své zkušenosti. Přednáška byla velmi zajímavá a vidět masožravé rostliny v přirozeném prostředí bylo pro mnoho lidí fascinující. Zvláště pak velikost bublinatky Utricularia reniformis, jejíž listy měly v průměru kolem 17 cm.

Po první přednášce následovala druhá, protože lidí z řad Darwiniany přišlo nebývalé množství. Mezi druhou skupinou tak probíhaly zatím obchody s rostlinami a výměny.

Prohlídka skleníků

Po dvou přednáškách nastal čas na občerstvení. Výměny a obchody probíhaly dále. Paní prezidentka měla následně proslov k fungování Darwiniany. Probraly se i témata okolo fotek a kalendáře pro příští rok, finanční stránka společnosti a i výstava.

Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny a každá skupina si šla prohlédnout sbírkové skleníky BZ. Rostliny ve sklenících byly úžasné. Zvláště pasti láčkovek, květy tučnic a bublinatek.

U expozice masožravých rostlin v pavilonu BZ jsme si prohlédli její zákulisí. Vše bylo samozřejmě poctivě dokumentováno. Prohlédli jsme si i skleníky se sbírkou různých orchidejí a exotických rostlin.

Okolo 16 hodiny jsme už vyráželi všichni domů. Byli jsme obohaceni o mnoho nových druhů masožravých rostlin a všichni byli spokojeni. V neděli jsem je všechny zasadil a umístil na svá nový místa. Už se dnes těším na výstavu Darwininy v BZ v Praze v září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>