Pentacon – historie a současnost

Představení

Pentacon, symbol bývalého východního Německa. Jeho hlavní chloubou v minulosti byly kinofilmové zrcadlovy (SLR), ale vyráběl i středoformátové kamery (Pentacon SIX). Od počátku jsou centrem společnosti německé Drážďany, kde v 20. století bylo velké zastoupení fotografického průmyslu.

Vznik Pentaconu

Společnost Pentacon vznikla v roce 1964 sloučení několika firem (např. Kamera Welke, Welta). Nový název zněl VEB PENTACON DRESDEN Kamera- und Kinowerke, zkráceně VEB Pentacon. Název je odvozen z názvu pro pentagonální hranol Pentaprism a názvu fotoaparátů Contax drážďanské Zeiss Ikon.

PentaconV roce 1968 byla k Pentaconu přidružena i VEB Feinoptisches Werk Görlitz. Její objektivy Meyer-Optik Görlitz se od tohoto okamžiku začaly jmenovat Pentacon. V devadesátých letech byla společnost Pentacon významným zaměstnavatelem v regionu – okolo 9000 zaměstnanců. Pentacon vyráběl fotoaparáty, objektivy a také příslušenství.

Privatizace

Po rozpadu sovětského bloku se společnost Pentacon dostala do rukou tzv. Treuhandu, což byla státní privatizační společnost Východního Německa. V likvidaci vstoupila společnost 2. října 1990 (název Pentacon Dresden GmbH i.L.), den před znovusjednocením Německa. Poslední den výroby byl 30. června 1991, kdy pracovalo ve společnosti ještě několik tisíc lidí. Následující den zůstalo zaměstnanců již jen 232.

Po likvidaci se o Pentacon začal zajímat Heinrich Mandermann, vlastník Beroflex, Schneider Optische Werke Bad Kreuznach, Exakta a Rollei, který levně koupil části Pentaconu. Ten byl tak začleněn do společnosti Jos. Schneider Feinwerktechnik GmbH & Co. KG se sídlem v Bad Kreuznach, která pracuje v oblasti optiky.

Nová výroba

V roce 1992 odstartovala výroba zdrcadlovky Praktica BX 20s, která pokračovala v označení Praktica. Společnost Praktica se začala dále zabývat výrobou skenerů. V roce 1998 došlo k přejmenování části Pentaconu na PENTACON GmbH Foto- und Feinwerktechnik, zkráceně Pentacon GmbH. Již v roce 1999 byla prodána Praktica BX20s s pořadovým číslem 35000. Poslední série těchto kinofilmových zrcadlovek byla vyrobena v roce 2001. Tímto skončila výroba světoznámých kinofilmových zrcadlovek s označením Praktica.

Pentacon dnes stále sídlí v německých Drážďanech, kde poskytuje i servis pro starší fotoaparáty. Dnes vyrábí digitální kompakty a pracuje v oblasti optiky, plastů a automobilové technice. Pod „novým“ Pentaconem jsou produkovány značky Praktica, Exakta a Schneider Dresden.

Nejznámější výrobky od Pentaconu jsou např.: Praktica FX, Praktica VLC, Praktica MTL 3, Praktica MTL 5, Praktica PLC 3, Praktica BX 20, Praktica BC 1, Praktica BCA, Pentacon SIX, Pentina, Pentacon Super, EXA atd.

Společnost Pentacon se prezentovala na svých výrobcích různým způsobem. Ať už svým názvem nebo logem, které připomíná maják. Ve skutečnosti tak ale vypadala budova ředitelství. Zajímavé např. je, že v Japonsku existuje velká část fandů fotoaparátů od Pentaconu, které se tam dříve hojně vyvážely. Za to u nás nebylo lehké si tyto fotoaparáty obstarat, protože nabídka byla v obchodech poměrně chudá. Byly to a stále jsou kvalitní fotoaparáty, zvláště ty s kovovými těly.

2 komentáře u “Pentacon – historie a současnost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>