Žvahov

Žvahov se nazývá vilová čtvrť a kopec v Praze poblíž Smíchova. Leží v oblasti Hlubočep a rozkládá se mezi tramvajovou tratí ze Smíchova na Barrandov a železniční tratí přezdívanou Pražský Semerink, kde se nachází známé viadukty.

Nedaleko se nachází přírodní rezervace Prokopské údolí. Dominantou této části Prahy je 310 metrů vysoký vápencový vrch Děvín, kde kdysi stál hrad. Podle tohoto kopce se přilehlé okolí nad železniční tratí nazývá Dívčí hrady.

Železnice

Významnou dominantou této části je železnice s místní zastávkou Praha – Žvahov na trati č. 122. Této trati se také přezdívá Pražský Semerink podle podobnosti s rakouskou horskou dráhou. Zastávka je umístěna ve svahu na vrchol Děvín a z dvoukolejné trati se využívá pouze jedna kolej.

Nástupiště je neudržované a také kolej blíže k Děvínu je značně zarostlá náletovými dřevinami. Čekárna je značně zničená, ovšem nápis žel. zastávky tu stále je.

Osobní vlaky zde nyní projíždí pouze několikrát za den a zastavují pouze na znamení. Ovšem osobní doprava již zde nemá tak velké využití z důvodu spojení MHD a frekvence vlaků, že je již na úpadku. I přesto ale železnice nabízí přímé spojení do centra. Nákladní doprava je zde oproti minulosti omezená.

Autobusy

Dopravu na Žvahov dnes zajišťují midibusy linky č. 128. Tato linka jezdí ze stanice Hlubočepy na Žvahov, kde se otáčí a jede zpět. Normální autobusy by totiž neprojely sníženým profilem zlíchovského viaduktu.

Žvahov je určitě zajímavé místo. Z přilehlých kopců a Děvína je vidět Praha a její okolí. Na jedné straně se nachází Vltava s Barrandovským mostem a na druhé Jinonice a Radlice. Z toho důvodu je zde slyšet hluk ze značné automobilové dopravy. Je to ale místo pěkné a určitě stojí za poznání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>