Pěstování rodu Pinguicula – mexické tučnice

Popis

Mexické tučnice nebo také se jim říká tučnice tvořící tvoutvaré listy zahrnují několik desítek druhů tučnic. V letním období tvoří tzv. letní růžice, které chytají drobný hmyz na své ploché listy, kterých není mnoho v růžici. V období sucha (zimní období) tvoří menší tučnolisté sukulentní růžice, většinou nemasožravé, které zadržují vodu. Tyto zimní růžice se skládají z mnohem více listů než letní růžice. Mexické tučnice jsou většinou snad pěstovatelné druhy, oblíbené mezi mnoha pěstitely. I přes své klidové zimní období však rostou a kvetou.

Pinguicula gracilis

Výskyt

Jak už název napovídá, tyto tučnice se vyskytují v oblasti Střední Ameriky, převážně v Mexiku. Rostou zde společně s kaktusy a sukulenty, někdy i v horských oblastech, kde osídlují vápencové skály. Vyhledávají spíše velmi vlhká místa, kde využívají i častých mlh a ranních ros. Často mexické tučnice vyhledávají severní zastíněné stanoviště, kde teplota oproti osluněným stanovištím je výrazně nižší.

Pěstování

Tučnice jsou snadno pěstovatelné rostliny. Výborně prosperují bez jakéhokoliv přikrytí na parapetě.

Substrát

Mexické tučnice jsou známé pro svoji potřebu lehce kyselého až zásaditého substrátu. Mé zkušenosti s pěstováním mexických tučnic jsou takové, že rostou skoro na všem. Osvědčila se mi směs rašeliny, křemičitého písku a perlitu v poměru 1 : 1 : 1. Více písku nebo perlitu není vůbec na škodu, protože tučnice preferují vzdušnější a lehký substrát. Mexické tučnice se také dají pěstovat na měkkém vápenci nebo pěnovci, do substrátů je lze přidávat v drcené formě. Je zajímavé však, že tučnice mají jednoduchý kořenový systém, kterým nepronikají příliš hluboko. I když kořeny úplně odstraníme, v krátkém intervalu se vytvoří nové kořeny.

Pinguicula esseriana

Osvětlení

Polostín nebo rozptýlené světlo s pár hodinami slunce denně budou tučnice preferovat nejvíce. Dokážou růst i na plném slunci, i když si na to musí postupně zvyknout, přesto je však vhodné stínění těchto rostlin. Ve stádiu zimních růžic jsou tučnice na světlo náročné ještě méně, takže úplný stín jim vůbec neuškodí. Jsou také vhodné pod umělé osvětlení, kde nízkými nároky na intenzitu osvětlení potěší nejednoho pěstitele.

Teplota

Vyhovující teploty pro tučnice jsou okolo 15 – 30 °C. Občasné zvýšení teploty však neškodí. Při dlouhotrvajících nevhodných teplotách omezí růst. Na podzim a s příchodem zimy přecházejí tučnice do zimních růžic a vyžadují chladnější teploty okolo 5 – 15 °C. Ze zimních růžic se začínají tučnice probírat s příchodem jara.

Zálivka

Mexické tučnice jsou vlhkomilné rostliny, a tak květináče mohou stát přes jaro a léto ve vodě (asi 2 – 3 cm). V září až listopadu však musíme zálivku omezit z důvodu přechodu do zimních růžic. V tomto období až do jara rostliny nezaléváme, můžeme je ale občas porosit. Obnovení zálivky nám naznačí první masožravé listy vyrůstající ze zimní růžice. V této době můžeme již rostliny zalévat normálním způsobem.

Pinguicula esseriana

Vlhkost

Ve svém areálu výskytu tučnice berou vhlkost z častých ranní mlh. Jestliže ale květináče stojí s rostlinami ve vodě, nemusíme se vlhkosti obávat. Rostliny si dobře vystačí s normální bytovou vlhkostí. Přes zimu je vhodné rostliny občas porosit kvůli již zmíněnému omezení zálivky a s tím spojené i nedostatku vlhkosti.

Přesazování

Rostliny přesazujeme nejlépe v zimě v klidovém období nebo na začátku jara. Volíme dostatečně velké květináče. Na dno dáme dostatečně vysokou vrstvu drenáže (např. keramzit). Přesazujeme každoročně nebo jednou za pár let.

Množení

Tučnice vytvářejí desítky až stovky dobře klíčivých semen, které lze vysévat na povrch rašeliny s perlitem v poměru 1 : 1 v běžných pokojových teplotách. Semena lze vysévat kdykoli během roku, protože malé semenáčky nejsou závislé na fotoperiodě (zkracování a prodlužování dne). Rostliny rostou ze semen v průběhu pár dnů až týdnů. Substrát udržujeme stále vlhký, ne však přelitý nebo vyschlý. Větší rostliny přesazujeme.

Mexické tučnice lze dobře množit vegetativní způsobem. Nejlépe na jaře odlomením listu, který položíme na suchý až vlhký perlit nebo rašelinu. Během pár dní až týdnů vyrazí na konci listu nové rostlinky. Dělit lze také listové růžice rostlin.

>> Fotogalerie rodu Pinguicula (tučnice)

16 komentářů u “Pěstování rodu Pinguicula – mexické tučnice

 1. Dobrý den pane Matonoho, zřejmě jste odborníkem na masožravé rostliny a tak se vás chci zeptat, požádat vás o rozseknutí dotazu jak to je s květem u Tučnice obecné. Jedni tvrdí, že pokud začně vylézat květ, je třeba jej odstranit, neboť květ vysiluje rostlinu a ta pak zahyne. Jsem začátečník, koupil jsem ji v OBI, stála kolem 360.-Kč a nyní začíná vystrkovat květ. Tak co s ním? Je to pravda že po odkvětu rostlina zahyne? Děkuji za odpověď Olin Petr 22.5.2017.

 2. dobrý den, pořídila jsem si paludárium a osazuji jej květinami. Je Tučnice vhodná do paludária? Popřípadě jaké květiny zvolit. Mohl byste mi poradit? Děkuji Jarka

  • Dobrý den, záleží jaké jiné rostliny budete do paludária vysazovat. Pokud zde budou pouze různé druhy tučnic, tak je to v pohodě. Pokud zde chcete mít různé typy masožravek, tak to není příliš vhodné. Tučnice potřebují k růstu vápník, které jiné masožravé rostliny nesnesou. Pokud chcete osazovat různými druhy i nemasožravých rostlin, tak je třeba zjistit, zda vápník snesou či nikoliv.

  • Ano, ale jsou cizosprašné, což znamená že potřebují dvě rostliny s různým DNA (takže řízkování neplatí), proto musíte tvořit hybridy nebo složitě shánět dvě rostliny od různých lidí.

 3. Dobrý den. mohu zalévat tučnice PINGUICULA vodou z vodovodu ? Nemám možnost hromadit dešťovou vodu. Děkuji

  • Ano, ale musíte pak každoročně přesazovat, protože se tak snižuje kvalita substrátu (vodu musíte převařit a odstát)

 4. Jakube, pan Matonoha je odborník, já jsem laik-začátečník, taky jsem se s ním rdil, ale já mám jen jeden druh mexické tučnice, kterou rozmnožuji dělením růžic, něco jako když roste „netřesk“- prostě menší růžice pak odděluji a přesadím samostatně-už několik let.A daří se….tak vydrž …..

  • Nápodobně, z jedné rostliny se mi podařilo za poměrně krátkou dobu udělat 15, růžice se oddělují tak, že vyplní celý prostor dokola a pak dokonce rostou „ve vzduchu“ jen přichyceny kořeny (což už jim teda nesvědčí).

 5. Dobrý den. Zvažoval jsem nějakou masožravku do bytu kvůli otravnému hmyzu co byste doporučil? Jde mi o místnost v panelovém bytě s menším osvětlením ( sluníčko tam přímo nesvítí je to místo za zástěnou ale světlo tam je a hlavně z lampičky ) a s teplotou tak kolem 18°c. Děkuji

  • Dobrý den, nejsnadnější a nejodolnější ze všech rostlin, které doma mám, je klasická rosnatka kapská, ta přežije vše. Bez světla se budou ale rostliny hodně táhnout nahoru a budou slabší.

   • Dobrý den. Co jsem četl tak prý vyžaduje dostatek světla což v mých podmínkách nevím jestli by stačilo ale určitě můžu přenést na sluníčko to není problém. Chci se zeptat, substrát se dá koupit kdekoliv příklad Penny nebo normální květinářství?

 6. To obecně všechny tyto rostliny. Pozor, musí jít o raselinu, ta má jinou kyselost-v klasickém substrátu rostlina zajde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>