Vzhůru do CSS3 – recenze

Martin Michálek je zkušený „frontenďák“, kterého sleduji na jeho Twitteru a je ho vidět i na srazech Frontendisti.cz. Jeho nový e-book „Vzhůru do CSS3“ poskytuje přehled nástrojů pro moderního kodéra včetně přehledu nových vlastností v CSS.

Za 249 kaček dostanete e-book ve všech třech hlavních formátech (PDF, ePub a Mobi) s více jak sto stranami textu.

E-book je celkově rozdělen na dvě hlavní části:

  1. O dnešním kódování webů
  2. Referenční příručka CSS3

E-book "Vzhůru do CSS3"První části se dozvíte, jak se dnes dělají weby. A ne PSPad a obnovování stránky v prohlížeči už to není. Kodér dnes musí řešit mnoho věcí – responzivní design, prefixy CSS vlastností atd. Naštěstí tu máme nástroje jako preprocesy (LESS atd.), Bower (balíčkovací manager), Grunt nebo Gulp (řeší opakované úlohy) a různé metodiky psaní CSS (já si oblíbil BEM).

Díky těmto nástrojům si už ani já nedokáži kódování webu představit a ušetří mi spoustu práce. Nejdříve si pomocí nástroje Bower nainstaluji požadované knihovny a přehledně vidím jejich závislosti. Díky Gruntu uložím LESS stylopis, který se ihned zkompiluje, doplní se prefixy (díky Autoprefixeru) a px fallback (díky pixrem) a vše se následně automaticky obnoví v prohlížeči. Práce s image sprity představuje uložení obrázku do složky „sprites“ a Grunt zajistí (používám spritesmith), že se automaticky ze všech obrázků vygeneruje jeden větší obrázek. Zápis v LESSu pak představuje jeden řádek, kde jen pomocí vhodné funkce definuji, který obrázek se má do prvku vložit. Ty doby, kdy jsem ve Photoshopu dělal mřížku a pokud přišel větší obrázek, tak jsem ji celou předělával, jsou pryč.

Jestli děláte nějakou úlohu při kódování stále dokola, tak vám pomohou přesně ty nástroje, které Martin ve svém e-booku zmiňuje. Přestaňte tohle číst a jděte si ji koupit.

Druhá část e-booku obsahuje referenční příručku nových CSS3 vlastností. Od fontů, práci s pozadím, stíny, animace, transformace se dostanete až ke flexboxu (co ten umí, to budete koukat). Detailním prostudováním všech vlastností budete bouchat weby jako Baťa dřeváky aniž byste si museli hledat libovolné CSS3 generátory.

Shrnutí

Martinův e-book se čte velmi dobře a poměrně rychle. Díky odkazům na ukázky si můžete vše pěkně zobrazit (v tu chvíli je lepší na čtení PC nebo tablet). Ukázka vydá za tisíce slov v dokumentaci. Pokud chcete posunout svou úroveň kódování vpřed, je tohle správné čtení.

Mgr. Tomáš Matonoha

Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihy, Web se štítky , , a jeho autorem je Tomáš Matonoha. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Vzhůru do CSS3 – recenze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>