Jak zobrazit návštěvnost webu pomocí Google Analytics přímo ve WordPressu

Google Analytics je velmi oblíbený nástroj pro měření návštěvnosti webu. Má opravdu rozsáhlé nastavení a můžete v něm zjišťovat velký počet různých věcí. Pro integraci měřícího kódu používám plugin Google Analytics for WordPress od známého autora Joost de Valk. Dalším pluginem snadno zobrazím statistiky návštěvnosti přímo na nástěnce v administraci WordPressu.

Instalace pluginu Google Analytics for WordPress

Nainstalování pluginu Google Analytics for WordPress můžeme provést přímo z administrace WordPressu pomocí stránky Instalace pluginů v sekci Pluginy:

Instalace pluginu Google Analytics for WordPress

Na stránce Google Analytics v sekci Nastavení poté vybereme volbu Manually enter your UA code pro manuální vložení kódu z Google Analytics a kód vložíme do pole výše:

Nastavení pluginu Google Analytics for WordPress

Tím jsme zajistili, že se měřící kód vloží na každou stránku našeho webu. Pro zobrazení návštěvnosti stránek ale musíme jít na domovskou stránku služby Google Analytics.

Zobrazení návštěvnosti přímo na nástěnce

Díky velmi užitečnému pluginu Google Analytics Dashboard for WP si však můžeme zobrazit návštěvnost našeho webu přímo na nástěnce v administraci WordPressu.

Plugin opět nainstalujeme přímo z WordPressu:

Instalace pluginu Google Analytics Dashboard for WP

Po nainstalování pluginu klikneme na stránce GA Dashboard v sekci Nastavení na tlačítko Authorize Application:

Nastavení pluginu Google Analytics Dashboard for WP

Tento krok nás přesměruje na nástěnku, kde se nám objeví blok Google Analytics Dashboard. Zde klikneme na odkaz pro získání kódu od Google. Musíme být přihlášeni do svého účtu, ke kterému máme přiřazeny statistiky Google Analytics. Po potvrzení oprávnění se nám zobrazí kód, který zkopírujeme do pole na nástěnce a tlačítkem Save access code uložíme.

Nastavení přístupového kódu Google Analytics Dashboard for WP

Potvrzení kódu Google Analytics Dashboard for WP

Zkopírování kódu Google Analytics Dashboard for WP

Pokud vše proběhlo v pořádku, na nástěnce uvidíme návštěvnost webových stránek ve zvoleném profilu. Pokud využíváme Google Analytics pro více stránek, vybereme zobrazení návštěvnosti příslušných stránek v rozbalovacím seznamu.

Zobrazení návštěvnosti ve WP - Google Analytics Dashboard for WP

Na grafu vidíme návštěvnost našeho webu a můžeme si zvolit zobrazení návštěvnosti za posledních 90 dní (Last 90 days), 30 dní (Last 30 days), včera (Yesterday), dnes (Today) nebo real-time. Ve spodní části vidíme počet návštěv (Visits), návštěvníků (Visitors), zobrazení stránek (Page Views), míru opuštění (Bounce Rate), počet přístupů z vyhledávačů (Organic Search) a počet zobrazení stránek na jednu návštěvu (Pages per Visit).

Nastavení po ověření kódu

Po ověření kódu se na stránce GA Dashboard v sekci Nastavení zobrazí všechny možnosti tohoto pluginu. Můžeme zde nastavit profil zobrazení návštěvnosti a také přístupová práva (toto je užitečné, pokud mají do WordPressu přístup další lidé).

Dále zde můžeme aktivovat zobrazení dalších ukazatelů na nástěnce – přehled nejnavštěvovanějších stránek, odkazujících stránek a vyhledávacích výrazů.

Můžeme zde také nastavit barevné schéma pluginu na nástěnce a délku cachování dat.

Tento plugin umožňuje také vložení sledovacího kódu Google Analytics na všechny stránky webu. Osobně tuto volbu vypínám a používám výše zmíněný plugin Google Analytics for WordPress, který je určen přímo pro tuto funkci a má opravdu bohaté nastavení, který tento plugin nemá.

Vypnutí vložení sledovacího kódu v tomto pluginu provedeme u Google Analytics Tracking zvolením možnosti Disabled u Enable Tracking.

Rozšířené nastavení ve WP - Google Analytics Dashboard for WP

Oba pluginy využívám u všech mých webů postavených na WordPressu. První plugin mi umožní vložení sledovacího kódu Google Analytics na všechny stránky a případné další nastavení. Pomocí druhého zmíněného pluginu snadno zobrazím statistiky návštěvnosti přímo na nástěnce v administraci WordPressu.

Toto se hodí zejména pro weby, které tvořím pro mé klienty. Těm totiž stačí přihlásit se do WordPressu a ihned pohodlně vidí návštěvnost svých stránek. Mnohdy totiž do Google Analytics nechodí nebo neví přihlašovací údaje.

Mgr. Tomáš Matonoha

Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.

14 komentářů u “Jak zobrazit návštěvnost webu pomocí Google Analytics přímo ve WordPressu

 1. Otázkou je, jak moc plugin je náročný, tedy jak moc zadírá hosting. Když publikuji, tak publikuji a když anlyzuji, nemusím být přihlášen ve WP…

  • V nastavení pluginu lze zvolit délku cachování dat, jak je vidět na screenshotu nahoře. Lze tedy nastavit nějakou dobu, kdy plugin stáhne data a pak je jen zobrazuje. Navíc statistiky se zobrazují jen těm, kterým to povolíte.

 2. Zajímalo by mě, jestli lze nějakým způsobem zobrazit návštěvnost přímo na stránkách. Něco takového, jak má Toplist.

 3. Ahoj Tome,

  díky moc za návod. Mám však problém v kroku intalace pluginu. Po vložení mšřícího kódu mi vyskočí 2 várování.
  1, Warning: strip_tags() expects parameter 1 to be string, array given in /data/web/virtuals/69274/virtual/www/wp-content/plugins/google-analytics-for-wordpress/admin/class-admin.php on line 88
  2, Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/69274/virtual/www/wp-content/plugins/google-analytics-for-wordpress/admin/class-admin.php:88) in /data/web/virtuals/69274/virtual/www/wp-includes/pluggable.php on line 1179

  Na stránce GA pak vidím Stav: Měření není nainstalováno.
  Dokázal bys mi s tímto prosím poradit? Díky

  • Ahoj Martine,
   je měřící kód vložen do webu, když se podíváš do zdrojového kódu libovolné stránky?

   Pokud ano, pak je to v pořádku.

   Na produkčním webu by mělo jinak být zobrazování chyb vypnuto z bezpečnostního hlediska. Těžko říct, čím je tato chyba způsobena. Je to možná jen nějaká drobná chyba v pluginu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>