WordCamp Praha 2014 – WordPress konference pro uživatele i profesionály

22. 2. 2014 se v Praze konal historicky první WordCamp v České republice. Jak je z titulku patrné, jedná se o WordPress konferenci, která má i oficiální podporu z centrály WordCampu v USA. U české komunity nesmím zapomenout ještě na Facebook skupinu WordPress meetup ČR, kam se může každý se zájmem o pravidelné setkání přidat.

Warm-up party

V pátek 21. 2. 2014 se konala warm-up party v Groove baru, který se nachází nedaleko centra. Nečekaně jsem ji taky navštívil a mohl se tak setkat s několika kamarády a novými lidmi. Jako velký nedostatek považuji absenci rezervace, protože téměř všechna místa byla zarezervována a postupně nás ze židliček vytlačili hosté s rezervací. Nezbývalo tak, než se těsnit se všemi „na stojáka“.

Jaký byl první WordCamp Praha

Pražský WordCamp se konal v prostorách Impact Hub Praha, který nabídl moderní prostory v dostupné lokalitě. Na konferenci se mi líbilo rozdělení na dvě linie přednášek – pro uživatele a developery. Každá přednáška měla 45 minut a byly mezi nimi 15-ti minutové pauzy (v poledne 30 minut).

Na začátku akce ale nepříjemně překvapila fronta u registrace, která byla až ke vstupu. Nasadit na registraci jednu slečnu, která ověřuje účast dle jména v 230 položkovém seznamu (tolik bylo přihlášených účastníků) není moc efektivní. Na dotaz, kde se nachází šatna, mi odpověděla, že neví, že šatna asi není. Naštěstí jsem si ji našel sám a byla tam :)

WorCamp Praha 2014 - fronta před registrací

Přednášky

Po většinu dne jsem byl na přednáškách pro developery, ale navštívil jsem také dvě pro uživatele. Nyní shrnu mé dojmy a poznámky k přednáškám, na kterých jsem byl.

Custom post types – Vladislav Musílek

WordCamp Praha 2014 - Custom post types - Vladislav Musílek

Vladislav Musílek vysvětlil v přednášce (video zdeobecné věci jako stránky, příspěvky, kategorie (taxonomie), attachment a revize. Dále uvedl post formats a custom post types. I když jsem se v této přednášce nedozvěděl pro mě žádné nové informace, bylo dobré si osvěžit paměť těmito základy. Z hlediska prezentace mi vadilo příliš velké množství textu (psát do slidů věty mi přijde špatné – publikum pak čte a neposlouchá) a množství gramatických chyb. Také číst všech 26 argumentů funkce register_post_type mi nepřijde elegantní.

UI v premium šablonách – Jan Kvasnička

WordCamp Praha 2014 - UI v premium šablonách - Jan Kvasnička

Na tuto přednášku od Honzy Kvasničky (video zde) jsem se těšil, protože jeho přednášky mě prostě baví. Honza vykládal o uživatelském rozhraní v prémiových šablonách pro WordPress, napsal o tom také článek. Velkou část příkladů ukazoval na nejstahovanější šabloně na themeforest.net – Avadě. Kritice neuteklo její vyhledávání, kontaktní informace, slider, tlačítka na hlavní stránce, formuláře atd. Zapsal jsem si také několik dobrých typů – otestovat live chat na stránkách, v price table uvádět vždy doporučovanou variantu a na hlavní straně vypsat výhody služby / produktu místo slideru s 10 slidy, na které se nikdo nikdy nepodívá.

WordPress s několika milionovou návštěvností – David Biňovec

WordCamp Praha 2014 - WordPress s několika milionovou návštěvností - David Biňovec

David Biňovec ve své přednášce (video zde) ukázal, jak se dostal k projektu parade.com, který má návštěvnost přes milion uživatelů měsíčně. Pracoval na migraci z redakčního systému OpenCMS na WordPress. Zaujala mne technická stránka projektu – využití loadbalanceru, Nginx, Mustache, LESSu, Gruntu, líného načítání obrázků a jejich respozivní verze (pro ušetření ceny za data), použití AJAXu pro vše možné a obrázků jako shortcode. Přednáška byla opravdu nabitá zajímavými informacemi a účast posluchačů byla velmi vysoká.

Licence k šablonám a pluginům – Tomáš Cirkl

WordCamp Praha 2014 - Licence k šablonám a pluginům - Tomáš Cirkl

Název přednášky (video zde) mi připadal hodně zajímavý, protože u licencí k šablonám a pluginům WordPressu je často zmatek. Tomáš vysvětlil nejpoužívanější licence (GPL, LGPL, BSD atd.), copyleft, split-licensing, creative commons a další zajímavé věci. Řešily se licenční podmínky u děl vytvořených pro WordPress. Pokud tedy vytvoříte šablonu pro klienta na WordPressu, musí mít licenci GPL a klient ji může dále libovolně šířit. U obrázků a jiných souborů, které patří k šabloně, však můžete uvést jinou licenci než GPL (tzv. split-licensing) a tím šíření šablony v podstatě zabránit.

JavaScript a AJAX vo WordPress – Ján Bočínec

WordCamp Praha 2014 - JavaScript a AJAX vo WordPress - Ján Bočínec

Ján Bočínec na své přednášce (video zde) nejdříve uvedl základní postupy při vkládání JavaScriptu a CSS do šablony. Ukázal také vložení u shortcode nebo widgetu. Postupně se dostalo až na AJAX ve WordPressu a … není to nic složitého. AJAX ve WordPressu se vám však může zdát pomalý, protože při každém AJAXovém požadavku se načítá celé jádro WordPressu. Pomocí SHORTINIT však můžeme načíst pouze databázi, pokud jádro WordPressu nepotřebujeme. Pro mě zajímavá přednáška s dobrým projevem.

Sucuri.net – bezpečnost – Peter Gramantik

WordCamp Praha 2014 - Sucuri.net - bezpečnost - Peter Gramantik

Přednáška (video zde) o bezpečnosti webových stránek a WordPressu neměla velkou návštěvnost, protože paralelně přednášel Marek Prokop o blogování, kde byla většina lidí. Peter Gramantik uvedl zajímavé statistiky infekce webových stránek (5 000 stránek z 1 000 000 stránek seřazených dle Alexa Rank bylo infikovaných). Poukázal také na velkou míru webů s neaktualizovaným redakčním systémem. Na konec uvedl příklad, kdy vytvořili stránku na WordPressu a čekali, až ji útočníci napadnou. Povedlo se to za 3 měsíce.

WordPress a SEO – Pavel Ungr

WordCamp Praha 2014 - WordPress a SEO - Pavel Ungr

Poslední přednášku (video zde) měl Pavel Ungr o WordPressu a SEO. Chybou nebyla tato přednáška vytištěná na letáku programu, ale i přes to dorazilo hodně lidí. :) Pavel uvedl pěknou řadu užitečných pluginů. Hodně pluginů jsem již sám znal a použil. Našly se ale i další šikovné pluginy, které jsem si poznamenal. Na Pavlovu prezentaci se určitě mrkněte.

Afterparty

Následná afterparty se konala nedaleko místa konání WordCampu v PHENOMEN Music baru. Byla to skvělá možnost pokecat u drinku s ostatními WordPressáky.

Shrnutí

Celá akce se mi hodně líbila. Na první ročník bylo vše až na drobné chybičky skvěle zorganizováno a u programu jsem se nenudil od začátku do konce WordCampu. Akci příjemně doplnila warm-up party a afterparty. Už nyní se těším na další ročník.

Mgr. Tomáš Matonoha

Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.

6 komentářů u “WordCamp Praha 2014 – WordPress konference pro uživatele i profesionály

  1. Pingback: Ohlasy na Wordcamp Praha | Musilda.cz

  2. Pingback: Jaký byl první český WordCamp? | Separatista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>