Příběh stromu

Na podzim roku 2006 proběhla fotosoutěž městské části Praha 8. Její název byl Příběh stromu. Nelenil jsem a zúčastnil jsem se. Z celkem tří fotografií byly dvě fotografie umístěny na zajímavých a ceněných místěch.

Olomouc – Černovír

Do olomoucké čtvrti Černovír chodím rád fotit. Je tam krásně a hlavně klid. Kolem jsou jen louky a pole, které kříží vlaková trať Praha – Ostrava. A právě tam vzniklo mnoho mých fotografií.

Soutěž Příběh stromu

Ve škole na nástěnce byla upoutávka na soutěž městské části Praha 8 s názvem Příběh stromu. Neváhal jsem se zůčastnit. Pravidla byla jednoduchá: fotografie zachycující nějakým způsobem strom. Fotografie se mohly posílat do celkem čtyř kategorií. Klasická fotografie s příběhem, klasická fotografie bez příběhu, digitální fotografie s příběhem a digitální fotografie bez příběhu.

Celkem jsem do této soutěže poslal 3 fotografie, které jsem pečlivě vybral z mého archivu. Ke dvoum fotografiím jsem doplnil i příběh, který danou fotografii vystihoval. Pak jsem už jen čekal, jestli se někdo z úřadu ozve a mé fotografie budou vybrány.

Součástí soutěže bylo vyhlášení na vernisáži 17. 10. 2006 v budově ÚMČ Praha 8. Fotografie tam byly vystaveny a veřejnost je mohla shlédnout od 18. 10. – 31. 12. 2006. Ceny předával starosta městské části Praha 8 Josef Nosek.

1. místo

Toto pro mne velmi cenné místo jsem obdržel za fotografii v kategorii klasická fotografie s příběhem. Nechal jsem ji udělat v minilabu na téměř 3/4 metrový papír. Fotografie je z digitálu, ale na zvětšenině nebylo úbytek kvality nijak zvlášť na škodu.

Mohutný strom v zapadajícím slunci na podzim

Dlouho se míjely jejich cesty. S každým spadnutým lístkem stoupala jejich láska. A s posledním odešel i strach. V zapadajícím slunci láska pod ním splynula. Spletl jejich srdce do mohutné koruny. A jako přichází podzim, každý rok se k němu vrací. Kéž by těchto stromů bylo více…

3. místo

A nakonec jsem dostal i 3. místo v kategorii digitální fotografie bez příběhu. Tato fotografie je focená klasickou zrcadlovkou Praktica MTL 5 asi při -15 ˚C. Je však velmi kvalitní a pro mě jedna z nejpovedenějších v mém archivu.

Strom v nelítostné ziměPoslední fotografie

Se svou další fotografií ze zrcadlovky jsem neuspěl. I tak ale byla promítána na vernisáži městské části Praha 8. Myslím, že také není k zahození.

Strom v zimním zapadajícím slunci

2 komentáře u “Příběh stromu

  1. Moc hezké, zejména ta na 3. místě, ta se mi fakt líbí, to je pecka, ale v této komerční době je asi nejzajímavější ta poslední, docela se divím, že se neumístila.
    Radek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>