Výlet do Atén – Řecko

Díky serveru cestujlevne.com jsem si neplánovaně koupil s přítelkyní letenky do řeckých Atén na přelomu května a června. Odlet byl ze slovenské Bratislavy, kam jsme jeli autem. To jsme nakonec nechali u sídliště a na letiště se dopravili autobusem, což bylo jen pár zastávek. Ubytování jsme si několik týdnů předem domluvili přes Airbnb, kde jsem kontaktoval dva majitele, ale první nechápal, že když chceme samostatný byt, tak tam nemůže přespávat na pohovce.

Samotný přílet do Atén jsme měli o půl dvanácté v noci místního času. Pro přepravu z letiště jsme zvolili autobus, který je levnější než metro. Naši výstupní zastávku jsem sledoval pomocí mobilu přes GPS, protože v autobuse se zastávky nehlásily a zastavovalo se jen po zmáčknutí tlačítka STOP.

Letiště je od města vzdáleno několik kilometrů a velmi se mi líbí, že v Aténách není slyšet vůbec žádný hluk od letadel, protože nepřelétávají nad městem.

Ubytování

Naše ubytování v městské části Ambelokipi bylo o dispozici 3+1 ve standardním bytě v postranní uličce, takže zde nebyl žádný hluk. První co mě na Řecku překvapilo je, že toaletní papír se nevhazuje do WC, ale do koše. Řekové prý mají úzké odpadní trubky, a tak by je mohl papír zacpat. Po pár dnech jsem si na to zvykl.

V sobotu vyrostly přímo před naším domem trhy plné ovoce, zeleniny, ryb, domácích potřeb a oblečení o délce snad 1 kilometr. Okamžitě jsme si šli nakoupit ovoce. Atmosféra tam byla taková, že prodejci se překřikují a lákají ke svým stánkům.

Doprava

Pár minut od našeho ubytování byla stanice metra a zastávky autobusů a trolejbusů. 3 stanice metra a byli jsme v samotném centru Atén, což byl velký luxus.

Metro má v Aténách celkem tři linky, přičemž zelená linka z přístavu Piraeus je po celé své délce nadzemní. Dále jsou zde dvě tramvajové linky, z velké části kopírující pobřeží. Jedna vede přímo z náměstí Syntagma. Jinak jezdí v Aténách velké množství autobusů a trolejbusů. Na zastávkách však většinou chybí jízdní řády a je v nich velice obtížné se vyznat. Aby autobus zastavil, je nutné na něj zamávat, jinak spolehlivě kolem vás jen projede. A i když má zastávka své místo, autobus vždy zastaví v hlavním pruhu.

Dvě linky metra a tramvajová trať byla vybudována díky konání olympijských her v roce 2004.

Doprava je ve městě velmi hustá a divoká. V ulicích se prohání velké množství skútrů a motorek (snad polovina řidičů jezdí bez přileb) a dále plno žlutých taxíků.

Pokud budete bydlet blízko centra, pak máte v podstatě vše na dosah pěšky.

Památky

Kvůli památkám jsme do Atén vlastně jeli. Zřejmě nejznámější památka je Akropole (též Akropolis) na opevněném návrší uprostřed Atén. Nachází se zde chrámy jako Parthenón nebo Erechtheion. Na kartu ISIC máte vstup do většiny památek zdarma.

Kolem Akropole pak je další nespočet památek, chrámů a pozůstatků. Za zmínku stojí Hadrianova knihovna, Ancient Agora, Temple of Hephaestus, Dionýsovo divadlo, Odeon of Herodes Atticus, Attalova stoa nebo chrám Dia Olympského.

Známý je také Panathénský stadion s kapacitou 68 000 lidí, kde se v roce 1896 konaly první moderní olympijské hry.

Před budovou aténského parlamentu na náměstí Syntagma probíhá každou hodinu střídání stráží. Je to zhruba 10-ti minutové zajímavé představení, viz video.

V samotných Aténách je kromě Akropole ještě několik vrcholků. Blízko našeho bytu to byl vrcholek Lycabettus. Nahoru se můžete dostat buď autem, pěšky nebo krátkou a poměrně drahou lanovkou ve skále. Na vrcholku se nachází kostelík a restaurace. Výhled je zde však úžasný. Okolí kopce lemují na jedné straně stromy, na druhé kaktusy a agáve. Cestou z vrcholku dojdete procházkou až na Syntagmu.

Přístav Piraeus a pobřeží

Aténské pobřeží jsme si projeli tramvají. Lemují ho pláže střídající se s malými přístavy. Najdete tu jak placené pláže se slunečníky, tak i ty normální zdarma. Většinou jsou pláže písčité včetně dostupnosti sprch. Voda nebyla ještě nejteplejší, a tak se více lidí pouze opalovalo než koupalo. Pláže pravidelně obcházejí černoši, kteří nabízí vše od nápojů, hodinek, brýlí až po ručníky.

Nedaleko hlavního přístavu Piraeus se nachází řecké muzeum s několika loďmi, které můžete navštívit a projít si je. Jsou to konkrétně dvě starší bojové lodě, do kterých je přístup. Dále tu je replika staré řecké lodě.

Ostrov Aegina

Jeden den jsme si udělali trajektem výlet na ostrov Aegina do města Egina. Cesta z přístavu Piraeus trvá zhruba hodinu a čtvrt. Poblíž centra městečka Egina se nachází muzeum a pozůstatky chrámu s jediným dochovalým sloupem.

Celkově bylo v Aténách krásně. Teploty se v době našeho pobytu pohybovaly do 30 °C pouze s jedním deštěm.

Mgr. Tomáš Matonoha

Zabývám se vývojem webových stránek s redakčním systémem WordPress. Programuji také webové stránky a eshopy na míru pomocí PHP a frameworku Nette. Zajímá mě responzivní design a moderní webové technologie: HTML5, CSS3, LESS, PHP, MySQL, jQuery a Twitter Bootstrap.

4 komentáře u “Výlet do Atén – Řecko

  1. Tomáši, díky za skvělý článek, sleduji nejen články o wordpressu, ale jako velký fanda cestování jsem rád i za tento cestotip :) A protože naše rodina miluje Řecko, o to víc si o něm rád přečtu. Takže díky a sdílím na sociálních sítích mého webu Autovylet.cz

  2. Veľmi dobrý článok. Do Atén by som tiež chcela vycsetovať .. len ešte rada by som sa opýtala aké to tam je z pohľadu cenovej stránky a či ste tam zaznamenali niečo divné kvôli kríze, nejaké demonštrácie alebo nedostatok tovaru a pod. ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>